Spalone sprzęgło - jak jeździć, by zużycie było minimalne?
Sprzęgło czuwa w naszych pojazdach nad prawidłowym przepływem mocy pomiędzy silnikiem, a skrzynią biegów oraz kołami. Dzięki niemu możemy zmieniać biegi w aucie oraz stać na tzw. luzie z włączonym silnikiem.
Niepoprawne użytkowanie sprzęgła, powoduje jego awarię oraz koszty związane z naprawą w tym m. in. skrzyni biegów. Wydawało by się, że jego obsługa jest intuicyjna i nieskomplikowana, jednak dlaczego tak często mamy do czynienia z awariami? Dbajmy o sprzęgło, wypracujmy nawyki, które przedłużą jego żywotność, a nas uchronią od niepotrzebnych wydatków.
Co możemy zrobić, by utrzymać jakość sprzęgła na poziomie?
Podstawowa sprawa, może wydawać się dość banalna, ale jednak ważna. Ustawienie fotela. Nieodpowiednie ustawienie fotela podczas jazdy skutkuje płytkim jego wciskaniem lub jazdą na półsprzęgle, co doprowadzi do jego zużycia. Płytki nacisk powoduje zgrzyty w skrzyni oraz nieprawidłowe działanie synchronizatorów. Przekłada się to na szybsze zużycie synchronizatorów.
Kolejna sprawa, to obuwie.
Nieodpowiednio dobrane obuwie, tj. jazda w klapkach lub ciężkim obuwiu zakłóca prawidłowe wyczucie sprzęgła. Drogie panie, starajcie się nie prowadzić auta w butach na obcasach. Wybierajcie wygodne obuwie do prowadzenia waszego pojazdu. Znaczenie ma również ułożenie stopy. Trzymamy stopę na sprzęgle wtedy, gdy to niezbędne, podczas ruszania, zmieniania biegów, hamowaniu pojazdem. Lewa stopa powinna znajdować się na podłodze i odpoczywać. Nie trzymajmy jej podczas jazdy nad sprzęgłem.
Sprzęgło, tak jak inne mechanizmy produkowane dziś dość łatwo ulegają wyeksploatowaniu, dlatego starajmy się nie dokładać mu niepotrzebnej pracy. Nie unikniemy sytuacji takich jak korki, w których sprzęgło gra pierwsze skrzypce i narażone jest najbardziej na awarie. Zawsze jednak poprzez odpowiednią eksploatację przedłużymy jego działanie.
Gdy mamy wrażenie, że nasze sprzęgło nie działa jak powinno, podpowiadamy na co zwrócić uwagę?
Do głównego objawu zużycia sprzęgła należy płytkie branie oraz tzw. ślizganie. Ślizganie polega na braku przyśpieszenia mimo dodawanego gazu.
Słyszymy diagnozę - uszkodzone sprzęgło. Co dalej ?
Nowe sprzęgło to spory wydatek. Kierowcy szukają często tanich zamienników, jednak te są gorsze jakościowo, mogą powodować problemy. Jeśli zdecydujemy się na zamiennik, wybierzmy ten dobrej jakości. Dobry fachowiec zregeneruje sprzęgło, jednak nie mamy gwarancji, że awaria nie wróci.