Awaria skrzyni biegów - prawidłowa diagnoza
Aby jazda samochodem była przede wszystkim bezpieczna i przyjemna, a także dawała kierowcy poczucie komfortu, musimy najpierw upewnić się, że dany pojazd jest sprawny. Ogromną rolę odgrywa przy tym prawidłowa diagnoza skrzyni biegów, z której problemami boryka się wiele kierowców.
Przede wszystkim nie należy lekceważyć lekkich usterek oraz objawów, które dałyby po sobie znać, że coś złego zaczyna się dziać z naszym autem. Nawet te najmniej groźne usterki, jeśli zostaną zlekceważone przez kierowcę mogą w przyszłości przysporzyć dużo problemów i doprowadzić do większej awarii skrzyni biegów z którą nie będzie już tak łatwo i szybko się uporać. Jak zatem prawidłowo dokonać diagnozy awarii skrzyni biegów?
Jak się okazuję, to wcale nie takie trudne, ponieważ podstawowe objawy takie jak wyciek oleju, wyskakiwanie biegów, głośna praca skrzyni oraz wszelkie zgrzyty i opór podczas zmiany biegów bez problemu możemy sami wykryć nie korzystając przy tym z fachowej pomocy.
1 Typowa awaria skrzyni biegów - wyciek oleju.
Każdy kierowca jest zobowiązany do tego, aby sprawdzić poziom oleju, a także przyjrzeć się dokładnie w miejscu gdzie parkujemy samochód czy nigdzie nie wycieka nam olej. Gdy tylko zobaczymy jakikolwiek najmniejszy wyciek pod samochodem, powinniśmy odstawić nasz samochód na kanał lub skorzystać z podnośnika, dzięki temu będzie możliwa precyzyjna ocena wycieku. Być może okażę się, że będzie trzeba uszczelnić naszą skrzynie biegów. Powodów wycieku oleju może być wiele, należy, zatem sprawdzić korek spustu oleju, uszczelniacze półosi napędowej, a także wszystkie uszczelki obudowy przekładni, gdy tego nie zrobimy, może dojść do poważnej awarii, która może oznaczać zużycie skrzyni biegów, a także długotrwały wyciek może doprowadzić do zatrzymania się pojazdu podczas jazdy. W tym przypadku naprawa skrzyni biegów jest zazwyczaj najmniej dotkliwa.
2 Typowa awaria skrzyni biegów - Wyskakujące biegi.
Często dzieję się tak, że przyczyną wyskakujących biegów są uszkodzone poduszki pod silnikiem lub skrzynią biegów, warto jednak zwrócić uwagę na występujące dodatkowe objawy takie jak drgania, które przenoszą się na nadwozie auta. Przyczyną awarii skrzyni biegów mogą być również luzy na drążkach, które łączą lewarek zmiany biegów ze skrzynią biegów. Do wyskakiwania biegów dochodzi również w sytuacji, kiedy zostało uszkodzone koło zębate, a także, gdy został zużyty zatrzask zapinający bieg.
3 Typowa awaria manualnej skrzyni biegów - Głośna praca skrzyni biegów.
Awaria skrzyni biegów jest bardzo często spowodowana ignorowaniem wstępnych oznak uszkodzenia - głośną pracą skrzyni biegów tzw. szumów na wszystkich biegach. Powodem są najczęściej łożyska przekładni, które najprawdopodobniej zostały zużyte. Zużyciu mógł również ulec mechanizm różnicowego oraz tylnego mostu, w tym przypadku nasza skrzynia biegów będzie wyła. Zdarza się, że hałas powstaje tylko i wyłącznie po wciśnięciu sprzęgła, oznaczać to może, że zużyło się nam łożysko wyciskowe sprzęgła, które pracuję tylko wtedy, kiedy kierowca nadusi na pedał sprzęgła, zatem analogicznie, kiedy popuścimy sprzęgło szumy powinny ustąpić. Często zdarza się kierowcom, że słyszą hałas podczas jazdy, kiedy zmieniają dany bieg powodem tego rodzaju usterki mogą być uszkodzone zęby danego biegu.
4 Typowa awaria manualnej skrzyni biegów - Zgrzyty i opór podczas zmiany biegów.
Do nieprzyjemnych zgrzytów podczas zmiany biegów może dochodzić wówczas w sytuacji, kiedy zużyje nam się synchronizator biegów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że do każdego biegu przypisany jest synchronizator. Zatem jeśli dojdzie do zgrzytu konkretnego biegu np. przy zmianie biegu z 3 na 4, oznacza to, że awarii uległ synchronizator 4 biegu. Synchronizatory mają za zadanie płynnie włączać koła zębatek konkretnego biegu do pracy. Gdy zostaną one uszkodzone to nie nadążają tego wykonać.
Zgrzyty w podczas pracy skrzyni biegów z awarią to nie jedyny problem, z którym borykają się kierowcy w swoich autach, często dochodzi również do oporu podczas zmiany biegów. Powodem tej awarii skrzyni biegów może być zły olej w skrzyni biegów, który należałoby wymienić na nowy, doskonale sprawdzi się w tej sytuacji olej syntetyczny, pod warunkiem, że skrzynia biegów nie jest mocno roszczelniona, ponieważ tego rodzaju olej mógłby pogłębić roszczelnienie. Z reguły zaleca się olej syntetyczny, jest nieco droższym rozwiązaniem od oleju mineralnego, ale z pewnością lepszym. Ponieważ oleje mineralne z upływem czasu tracą swoje odpowiednie właściwości, w porównaniu z syntetykiem, który jest bardziej odporny na wszelkie zmiany temperatur oraz ma dłuższą żywotność i lepkość. Na dodatek z olejem syntetycznym w okresie zimowym kierowca może zaoszczędzić około 1-2 procenta paliwa, ze względu na mniejszy opory.
Czasami z problemem oporu mamy do czynienia w przypadku wszystkich biegów, kiedy panuję niska temperatura, w przypadka rozgrzania, problem ustępuję. Z oporem mamy styczność również wtedy, kiedy uszkodzony zostaję docisk sprzęgła, wtedy opór jest na każdym biegu, gdy wystąpi awaria skrzyni biegów. Wówczas dochodzi do ogólnego wytarcia się dźwigienek tzw. sprężyny talerzowej, co skutkuję rozłączeniem się pedału sprzęgła z tarczą sprzęgłową przy samej podłodze, w niektórych przypadkach nie zostaje ona rozłączona do końca.
Nie lekceważ drobnych usterek skrzyni biegów - wtedy do awarii napewno nie dojdzie
Mając na uwadze powyższe podstawowe objawy, które mogą być zwiastunem poważnych awarii skrzyni biegów, warto jest uważnie obserwować swoje auta. Wstępna diagnoza powinna być w zakresie kompetencji kierowcy, jednak warto pamiętać, aby nie lekceważyć żadnej z usterek i jeżeli są one powyżej naszych kompetencji warto sięgnąć jednak po pomoc fachowca, aby uniknąć poważniejszej awarii w przyszłości.